а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

траскање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 43235
1. трескање, ѕвекот, пукање, праскање
Англиски: clatter Албански: rrapëllimë
2. тропање, брборење
Албански: rrapëllimë
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи