а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трага

трагаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3668
1. Гледа или испитува наоколу во обид да најде нешто.
Англиски: search Албански: gjurmoj
2. Испитува во потрага по злато, нафта, итн.
Англиски: search Албански: gjurmoj
Изведенки
трагање ср.
мн. трагања
Пример: Па сега е тоа модерно и во трагањата се оди длабоко во историјата.