а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тошо

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43774
глупак
Англиски: jerk
Употреба: Преносно значење
Примери:
За работите што не чинат се направија на „тошо“ како да ги нема и како да не чуле за таква работа.
Изрази
Се прави на „тошо“ - изигрува глуп човек.