а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

топоти

топотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 30494
1. Издава топот со чекорењето.
Англиски: clatter Албански: trokas, buçoj
2. Звуци од топотот на чекорите.
Англиски: clatter Албански: rrapëllij
Примери:
Улицата топотеше.