а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

топол

топлиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 743
1. Што има топлина.
Англиски: warm Албански: i ngrohtë
Примери:
топла вода
топол воздух
2. (за време) Што не е студено.
Англиски: warm Албански: e ngrohtë
Примери:
топло време
топли денови
топла зима
3. За облекло - што држи топло.
Англиски: warm Албански: i ngrohtë
Примери:
топли алишта
4. Срдечен, исполнет со убави чувства.
Англиски: warm Албански: i ngrohtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
топол прием
топол пречек
топол поздрав
5. За боја - што оди кон црвено.
Англиски: warm Албански: e ngrohtë
Примери:
топли бои
6. За хомосексуалци.
Примери:
топли браќа
Изведенки
топличок прид.
топличкиот
дем.