а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

топловод

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56040
Проводници за топлинска енергија.
Англиски: heat conductor
Употреба: Технологија
Примери:
Траса за фекална и атмосферска канализација, како и коридори за топловод, гасификација и оптичка врска.