а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

толчи

толчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9312
1. Со удирање, со чукање ситни или гмечи.
Англиски: grind Албански: bluaj
Примери:
Толчи лук.
Толчи сол, кафе итн.
2. За град - бие.
Англиски: beat Албански: rrah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Градот го толчеше полето.
3. тепа, победи, победува, совладува
Англиски: beat Албански: rrah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Денеска ние ќе толчиме (во натпревар).
Толчи непријател (во борба).
4. тепа, бие
Англиски: beat Албански: rrah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа секој ден ги толчи своите деца.
5. (се толчи) се тепа, се бие
Англиски: beat Албански: rrah
Употреба: Преносно значење
Примери:
Со нив многу често се толчиме.
6. (се толчи) се удира, се мава
Англиски: beat Албански: rrah
Употреба: Архаизам
Примери:
(нар. поез.) Што се толчиш по бели колена.
Изведенки
толче несв.