а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

толпа

толпата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1867
1. Неорганизирана група, маса од луѓе.
Англиски: mob Албански: turmë
Употреба: Книжевен збор
Примери:
толпа луѓе
2. Обичните луѓе, народот, масата спротивно на надарените, видните, хероите.
Англиски: crowd Албански: masë, grup