а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

толкунѕа

Вид збор: Прилог
Толку малку, сосем малку.
Примери:
Само толкуцка зедоа.
А тој ни да трепне! ама ни толкунѕа!
Изведенки
толкуцка прил.