а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

толкумина

Вид збор: Прилог
Ранг: 27910
1. (се однесува само на лица од машки род) Исто толку, во ист број.
Примери:
Пак сме толкумина колку што бевме вчера.
Утре пак дојдете толкумина.
2. Толку многу, во толку голем број.
Примери:
Толкумина бевте и пак ништо не направивте.