а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

толкува

толкуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3818
1. Разјаснува, објаснува смислата, значењето на нешто.
Англиски: interpret Албански: interpretoj
Примери:
Толкува закон.
Толкува текст.
Толкува зборови.
2. Одгатнува, разгатнува соништа, претскажува и сл.
Англиски: interpret Албански: interpretoj
Примери:
Толкува соништа.