а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

толкав

Вид збор: Придавка
Ранг: 5323
Толку мал, низок и сл.
Примери:
Ти толкаво дете со толкава шапка.
Толкав останал колкав што беше пред две години.
Изведенки
толкав зам.
Толку голем, висок, долг и сл.