а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

толерира

толерираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 11504
Трпи, поднесува некого или нешто.
Англиски: tolerate
Изведенки
толерирање ср.
глаг. им.
Пример: Нема толерирање за неплаќачите на сметките.