а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

токсиколог

мн. токсликолози
Вид збор: Именка, машки род
Лекар, специјалист по токсикологија.
Англиски: toxicologist
Употреба: Медицина