а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

токсикологија

(едн.) токсикологијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27930
Наука за отровите, дел од интерната медицина кој се занимава со труењата и дејството на отровите на човечкиот организам.
Англиски: toxicology
Употреба: Медицина