а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

токму

Вид збор: Придавка
Ранг: 46951
1. За човек - што е како треба.
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Токму маж за неа.
2. исто, еднакво, рамно
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Се облече во женска руба, токму жена.
Изведенки
токмо прид.