а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

токму

Вид збор: Модален збор
Ранг: 12757
1. Баш имено, точно.
Примери:
Токму еден век нѐ дели од тоа време.
Сѐ ќе се заврши токму така.
2. Точно, навреме, кога треба: во тој момент, тогаш.
Примери:
Работата се сврши токму навреме.
Изведенки
токмо мод.