а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

товар

мн. товари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1786
1. Стока или друго нешто натоварено на товарно животно, на превозно средство и сл.
Англиски: load Албански: pesh, ngarkesë
Употреба: Транспорт
Примери:
Симне товар од коњ, магаре, кола, брод итн.
(разг.) Си го направи товарот.
2. Како мерка - определена количина од нешто, колку што се товари обично на едно животно.
Англиски: load Албански: ngarkesë, peshë
Употреба: Транспорт
Примери:
Пет товари дрва.
магарешки товар, коњски товар
товар грозје
3. обврска
Англиски: obligation Албански: ngarkesë, obligim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа ми е голем товар.