а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тоа

Вид збор: Честичка
Ранг: 13987
Како честичка за потсилување, референтна обично за разговорниот јазик.
Употреба: Разговорно
Примери:
Што е тоа глагол?
Ај, објасни ми како тоа еден маж сака жена!
Дај тоа телефонот ваму да видам!
Да си ми го вратил тоа веднаш!
Како тоа вие го разбирате законот?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК