а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тиркиз

мн. тиркизи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50273
1. Полускапоцен камен со синозелена боја.
Англиски: turqoise Француски: turquoise Албански: bruz
Употреба: Геологија
2. синозеленкаста боја
Англиски: turqoise Француски: turquoise Албански: bruz, tirkiz
Изведенки
тиркизен прид.
тиркизниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК