а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тиран

мн. тирани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13966
1. Владетел кој владее самоволно и насилнички.
Англиски: tyrant Албански: tiran, despot
Употреба: Политика
2. Строг човек - насилник, деспот.
Англиски: despot Албански: tiran, despot
Употреба: Преносно значење