а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тиранија

тиранијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7579
1. Жестока деспотска власт, власт на тиран.
Англиски: tyranny Албански: tirani
Употреба: Политика
2. Строго, жестоко, тиранско однесување кон некого.
Англиски: tyranny Албански: tirani
Употреба: Преносно значење