а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

те

Вид збор: Заменка
Ранг: 71
1. Кратка форма за директен објект од ти.
Англиски: you
Примери:
Те молам
2. Оди заедно и со долгата форма.
Англиски: you
Примери:
Тебе те пофалија, но мене не.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК