а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

течен

течни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9186
1. Што не е во цврста или гасовита состојба.
Англиски: fluid
Примери:
Течно тело, тело во течна состојба.
2. За стил, говор, мисла: без прекин, логичен.
Англиски: fluid
Употреба: Преносно значење
Примери:
течен стил
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК