а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тефтер

мн. тефтери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3291
Голема подврзана тетратка за трговски сметки и сл.
Англиски: book Турски: defter
Употреба: Архаизам
Примери:
алваџиски тефтери
Изрази
(разг.) Запише некого во црниот тефтер - забележи некого како лош, сомнителен, непожелен човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК