а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тетерави

(се) тетерават
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6297
При одењето - се навала и на едната и на другата страна.
Англиски: sway, stagger
Примери:
Се тетеравеше од едниот крај на улицата до другиот.