а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тесто

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3791
1. Со вода замесено брашно.
Англиски: dough Албански: brumë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Нараснато (збувнато) тесто.
Вала (валка) тесто.
2. Густа каша од некаков материјал, слична на тесто.
Англиски: mixture Албански: përzierje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тесто од гипс, цемент, и сл.
3. Јадења од тесто, тестенини и сл.
Англиски: pasta Албански: gatime brumi
Употреба: Гастрономија