а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

терцијарен

терцијарна
Вид збор: Придавка
Ранг: 30757
1. Што се однесува на терцијар.
Употреба: Геологија
Примери:
Терцијарен слој (пласт).
2. Трет по определен ред.
Англиски: third
Примери:
Терцијарен стадиум (во текот на болест, особено на сифилисот).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК