а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тепсија

мн. тепсии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4084
Голем и плиток калаисан бакрен сад во кој се пече обично зелник, пита, погача.
Англиски: dish Турски: tepsi
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја изедоа целата тепсија со пита.
Изрази
(разг.) На тепсија оро ќе игра.