а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тепач

мн. тепачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19851
1. Оној што тепа.
Англиски: bully Албански: rrahës
Примери:
Тој е познат како најголем тепач.
2. Оној што убива.
Англиски: murderer Албански: vrasës
Примери:
Колачи и тепачи.