а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теоретски

теоретска
Вид збор: Придавка
Ранг: 5327
1. Што е основан на теоријата, сврзан со прашањата на теоријата.
Англиски: theoretical
Примери:
Утврди нешто по теоретски пат.
теоретска спрема, теоретски прашања
теоретски спор, теоретска расправа
2. Што ги разгледува теоретските прашања, теоријата на една наука.
Англиски: theoretical
Примери:
теоретска механика, теоретска физика