а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теоретичар

мн. теоретичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5005
1. Лице што се занимава со теоретски прашања во некоја област.
Англиски: theorist Албански: teoretik
2. Лице што знаењето го црпе од книгите, а нема многу врска со животот и практиката.
Англиски: theorist Албански: teoretik
Употреба: Преносно значење