а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теоретизира

теоретизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Се занимава со теоретски прашања, изнесува теорија.
Англиски: theorize Албански: teoretizoj
2. Расудува премногу апстрактно, книшки, занемарувајќи ја практичната страна на работата.
Англиски: theorize Албански: teoretizoj
Употреба: Преносно значење