а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теорема

мн. теореми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10876
Математичка вистина чија точност се установува со помошта на докази.
Англиски: theorem
Употреба: Математика