а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тенија

мн. тении
Вид збор: Именка, женски род
Вид долга глиста која како паразит живее во цревата на човек или на некои животни.
Латински: Taenia solium Англиски: tapeworm
Употреба: Зоологија , Медицина