а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

темјанушка

мн. темјанушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8549
1. Полско цвеќе, синоличка.
Латински: Viola odorata Англиски: violet Албански: vjollcë. manushaqe
Употреба: Ботаника
Примери:
Темјанушките растеа насекаде.
2. Градинско цвеќе со појадри и различно обоени цветови.
Латински: Viola altaica Англиски: violet Албански: vjollcë, manushaqe
Употреба: Ботаника