а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теле

мн. телиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3715
1. Малото на крава.
Англиски: calf Албански: viç
Употреба: Зоологија
Примери:
Крава со теле.
2. глупав човек
Англиски: jerk Албански: viç, shul, torollak
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Изрази
(разг.) Гледа како теле - гледа глупаво.