а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

теленце

Види и: теле (ср.)
мн. теленциња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 23035
теле
Англиски: calf
Употреба: Деминутив