а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

телеграф

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38030
Систем од уреди за брзо предавање на писма на далечина, на определен начин.
Англиски: telegraph
Примери:
безжичен телеграф