а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

телеграфија

(едн.) телеграфијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31139
Техника на брзо јавување на големи растојанија.
Англиски: telegraphy
Примери:
безжична телеграфија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК