а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

телеграма

мн. телеграми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2992
1. Соопштение предадено по телеграф.
Англиски: telegram Албански: telegram
2. Бланкет, формулар со такво соопштение.
Англиски: telegram Албански: telegram
Изведенки
телеграмски прид.
телеграмскиот
Пример: телеграмска порака