а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

телевизор

мн. телевизори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3482
телевизиски приемник
Англиски: television set
Употреба: Технологија
Примери:
Цел ден е пред телевизор.
Изведенки
телевизорче ср.
мн. телевизорчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК