а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

телевизија

мн. телевизии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1666
Пренос на подвижни слики комбинирани со звук на далечина.
Англиски: television Албански: televizor
Употреба: Технологија
Примери:
радио-телевизија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК