а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

телевизиски

телевизиска
Вид збор: Придавка
Ранг: 5012
1. Наменет за телевизија.
Примери:
телевизиски апарат
телевизиски приемник
телевизиска антена
2. Што се остварува преку телевизија.
Примери:
телевизиска емисија
телевизиски вести