а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

телал

мн. телали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15164
1. Гласник, службен објавувач на некакви вести со викање, барабанџија.
Англиски: barker Турски: tellal Албански: telall, lajmëtar
Употреба: Архаизам
Примери:
Телал вика по чаршија.
2. Продавач на ситнурии и на стари, половни работи.
Турски: tellal Албански: shitës imtësirash
Употреба: Архаизам
Изведенки
телалин м.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК