а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тектонски

тектонска
Вид збор: Придавка
Ранг: 21582
1. Што се однесува на тектоника.
Англиски: tectonic
Употреба: Наука
2. Што настанало низ движењето на Земјината кора.
Англиски: tectonic
Употреба: Геологија
Примери:
Тектонски движења.