а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тезга

мн. тезги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5168
1. Маса за изложување и продажба на производи.
Англиски: stand Турски: tezgâh Албански: tezgë
Употреба: Економија
2. Друга работа покрај редовната.
Англиски: second job Албански: punë sekondare
Употреба: Економија , Разговорно
3. Нередовна работа или работа на црно.
Англиски: moonlighting Албански: punë në të zezë
Употреба: Разговорно
Примери:
Има тезга.
Изрази
Под тезга, зад тезга - нелегално или тајно.
Изведенки
тезгаџија м.
мн. тезгаџии
Пример: Слични штети претрпеле и тезгаџиите од самиот пазар.