а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тежиште

мн. тежишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14419
1. Средината на тежата.
Англиски: centre Албански: qendër
Употреба: Физика
2. Вистинската цел или смисла на некое прашање.
Англиски: centre Албански: qendër
Употреба: Преносно значење