а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тежина

тежината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 957
1. Манифестација на масата на телата под дејство на гравитацијата.
Англиски: weight Албански: peshë
Примери:
Гранките се виткаа под тежината на плодот.
2. Определен износ со соодветната мерка.
Англиски: weight Албански: peshë
Употреба: Физика
Примери:
Тежината на товарот изнесуваше 200 кг.
Специфична тежина.
3. тешкотија, тегоба, мака
Англиски: trouble Албански: rëndësi, telashe
Примери:
Чувствувам некаква тежина во стомакот.
4. товар
Англиски: load Албански: ngarkesë, rëndësi
Примери:
Тоа е голема тежина за него.