а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тежа

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20241
Привлечната сила на земјата.
Англиски: gravitation Албански: gravitet
Употреба: Книжевен збор , Физика
Примери:
Земјината тежа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК